Alzheimers sykdom er den vanligste årsaken til demens. Civitan Norges Forskningsfond for Alzheimers sykdom deler nå ut nye midler til to forskningsprosjekter.
Det ene prosjektet skal undersøke om nye blodtester kan bidra til å forbedre diagnostikken av Alzheimers sykdom hos pasienter i fastlegepraksis. Ansvarlig for prosjektet er Stipendiat Anita Sunde ved Regionalt kompetansesenter for eldremedisin og samhandling – SESAM i Stavanger. «Dette spennende prosjektet skal undersøke helt nye og veldig lovende blodtester», sier Ingun Ulstein som er styremedlem i forskningsfondet. «Det er interessant at studien har et allmennmedisinsk fokus. Det er stort behov for mer forskning utenfor sykehus».
Det andre prosjektet ledes av Laura Bojarskaite, postdoktor ved Universitetet i Oslo. Hun skal undersøke om stimulering av hjernens avfallssystem kan være et angrepspunkt for fremtidig ny behandling av Alzheimers sykdom. «Dette er en laboratoriestudie som vil undersøke helt nye mekanismer», sier styremedlem Mathias Toft. «Studien benytter avanserte metoder som få i verden behersker og forskningsgruppen har meget høy kompetanse innen dette området», legger han til.
Det var totalt 25 søknader om støtte i årets utlysning. «Det var i år veldig mange gode søknader», sier Anne Brækhus som er medlem av styret. «En stor andel hadde fortjent støtte og vi håper at studiene kan gjennomføres med annen finansiering».
Civitan Norges Forskningsfond for Alzheimers sykdom ble stiftet i 1999 som et resultat av en landsomfattende innsamlingsaksjon. Fondets formål er å støtte norsk medisinsk forskning for Alzheimers sykdom. Siden 1999 har fondet delfinansiert lønnsmidler til stipendiater samt delt ut stipendiemidler til forskere på Alzheimer sykdom.
Donasjoner til fondet kan gis på Vipps: Civitan Norges Forskningsfond for Alzheimers sykdom nr 507458, eller til bankkonto 1105.09.56514. Fondet er registrert i Brønnøysundregistret og godkjent av norske myndigheter.
Sist oppdatert 28. april 2023 av Torgunn Hauge
